Obec Javornice a pomoc Ukrajině

znak Javornice JPGZastupitelstvo obce Javornice se sešlo 28. 2. 2022, aby mohlo reagovat na situaci na Ukrajině, která byla napadena agresorským Ruskem v ranních hodinách 24. 2. 2022.
Rozhodli jsme se pro konkrétní pomoc lidem, kteří jsou svázaní s naší obcí. Před čtyřmi lety, v květnu 2018 naši obec navštívila paní Ludmila Čiževská ze Žytomyru se svou matkou Nadiiou Čiževskou, rozenou Štěpánkovou, a bratrancem Olexandrem Stepanekem. Setkání zprostředkoval spolek Javor a informoval jsem Vás o něm v Javornických listech. Dědeček paní Nadii se narodil na Přímě v č.p. 13 a ve dvou letech odešel s rodiči do ukrajinské vesničky Nikolajevka ve Vinické oblasti. Do dnešních dní žili Čiževští ve městě Žytomyr, kde je paní Ludmila předsedkyní spolku Volyňských Čechů.

Od pondělí 28. 2. jsem s Ludmilou Čiževskou v téměř každodenním kontaktu. Po její žádosti jsme od 4. 3. ve volném bytě na faře, který jsme rychle provizorně vybavili, ubytovali její matku Nadiu, která umí velmi dobře česky a češtinu učila i na institutu v Žytomyru. Po nabídce starosty Sokola Luboše Plesla byl objekt Sokolovny předán obci pro potřeby zajištění pomoci Ukrajině. Ve čtvrtek 10. 3. jsme byli požádáni hejtmanem Královéhradeckého kraje o pomoc s ubytováním uprchlíků z Ukrajiny, protože kapacity kraje a státních zařízení začínají být nedostatečné. Zastupitelstvo se proto sešlo ještě několikrát a operativně připravilo ve spolupráci s L. Pleslem Sokolovnu pro tuto humanitární pomoc. V neděli 13. 3. jsme v Sokolovně ubytovali první matku s dcerou a připravili ubytovací prostory pro ženy a děti, které válka připravila o domov. V následujících 1-2 dnech ubytujeme další příbuzné rodu Štěpánkových a známé ze Žytomyru. Celkem cca 20–25 lidí.

Pro zajištění ubytování Vás prosím o tuto konkrétní pomoc:

6–8 postelí nejlépe s matracemi, polštáře a přikrývky, prostěradla, ručníky a osušky, rychlovarná konvice, hrnce a pánvičky, naběračky, vařečky, mikrovlnná trouba, vysavač, lednička, sporák, radiopřijímač….

Omlouvám se předem za nabídky, které budu muset z důvodu dostatečného množství odmítat.

Ohledně všech nabídek prosím volejte pouze na telefon starosty 737 310 572.

O další případnou pomoc Vás budu žádat na webu obce a v aplikaci Česká obec.

Děkuji všem, kteří chtějí pomoci.

V úctě

Bc. Vlastimil Zachoval

starost

Mapa Rychnovska

Interaktivní malovaná mapa Rychnovsko

Firmy v obci

Firmy v obci